Almanya Vize İşlemleri

    Çeşitli amaçlarla Almanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Almanya Vize Başvurusu seyahat amacına göre kendi içinde küçük değişikliklere işaret edebilir.

        Bu durumda, Almanya Vize Ücretleri de vize kategorisine göre farklılık göstermektedir. Almanya vize ücretleri ve vize başvurusu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak adına içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bunun için Umuma Mahsus (Bordo Pasaport) Pasaport sahibi olunması şarttır.

Daha önce Almanya’ya seyahat gerçekleştiren kişilerin pasaportlarında geçerli bir Schengen Vizesi varsa tekrardan vize başvurusunda bulunma zorunluluğu yoktur.

Almanya Schengen Bölgesi üye ülkeleri arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla Almanya vize sayesinde hem Almanya hem de diğer Schengen üye ülkelerine seyahat gerçekleştirmek mümkündür.

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerden yalnızca 90 gün kadar Almanya’da bulunacak olanlar Almanya Schengen Vizesi başvurusunda bulunmaları yeterlidir. Ancak 90 günden fazla seyahat gerçekleştirilmesinin söz konusu olduğu durumlarda Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Hususi (Yeşil Pasaport) Pasaport, Hizmet (Gri Pasaport) Pasaportu, Diplomatik (Siyah ve Kırmızı Pasaport) Pasaport sahibi T.C vatandaşları Almanya’ya olan seyahatlerini 90 günü aşmayacak şekilde gerçekleştirirlerse Almanya vize başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

 

Kısa Süreli Almanya Vizeleri

Kısa süreli Almanya vize türleri ile doksan güne kadar Almanya’ya seyahat edilebilir:

 

  • Almanya Turistik Vize: Almanya Federal Cumhuriyeti’ne gezi, eğlence, tatil gibi turistik amaçlarla seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken kısa süreli Almanya vizesidir.
  • Almanya Ticari Vize: Almanya’ya yapılacak olan çeşitli iş gezileri amacıyla Almanya ticari vize şartlarını sağlamak ve başvuruda bulunmak gerekmektedir.
  • Almanya Arkadaş ve Aile Ziyareti Vizesi: Başvuru yapacak kişilerin 90 güne kadar aile, akraba ve arkadaş ziyareti yapmalarına olanak sağlayan kısa süreli bir vizedir.
  • Almanya Transit Vize: Yurtdışına yapılacak olan seyahatlerde gitmek istediğiniz ülkeye ulaşmak üzere Almanya sınırlarından geçmeniz gerekiyorsa bu süreçte Almanya Transit Vizesi almanız kaçınılmazdır.
  • Almanya Dil Okulu Vizesi: Almanya’da dil eğitimi görmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize türüdür. Bu vize ile maksimum 90 günlük dil eğitimi alınabilir. 90 günü aşan dil eğitimi programlarına yönelik uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda uzun süreli dil eğitimi vize başvurusundan bahsedebilmek haftada minimum 18 saat ders programının olması gerekmek demektir.
  • Almanya Öğrenci Vizesi: Almanya öğrenci vizesi Almanya’daki üniversitelerden birine kayıt olma sırasında alınması gereken kısa süreli vize çeşitlerinden biridir. Almanya öğrenci vizesi ile Almanya eğitim vizesi birbirleriyle karıştırılmamalıdır. Eğitim vizesi uzun süreli D tipi bir vizedir.
  • Almanya Şoför Vizesi: Almanya’ya yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olan şoförlere özel verilen vizedir. Almanya Şoför Vizesi 6 aylık sürede 90 gün konaklama yapılmasını sağlamaktadır.

 

Uzun Süreli Almanya Vizeleri

Uzun süreli Almanya vize türleri ile 90 günden daha fazla bir süreyi kapsayan Almanya seyahatleri gerçekleştirilebilir:

 

  • Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da yaşayan ailelerinin yanına yerleşmesi sağlayan uzun süreli Almanya vizesi olarak açıklanabilir.
  • Almanya Çalışma Vizesi: Almanya’da kendi işini kurmak isteyen ya da Almanya’dan iş teklifi alan T.C vatandaşlarının başvuru yapması gereken vizedir.
  • Almanya Erasmus Vizesi: Üniversite ve yüksek öğretim kurumlarının birlikte projeler üreterek bilimsel fayda sunmasını amaçlayan Erasmus programı ile Almanya’ya gidecek olan öğrencilerin başvurması gereken vize çeşitlerinden biridir.
  • Almanya Eğitim Vizesi: Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora eğitimi amacıyla Almanya’ya gidecek olan öğrencilere yönelik çıkartılan vizedir. Bu sayede eğitim boyunca Almanya’da ikamet etme hakkı bulunur.